Rasedus ja sport

Tihti imestatakse, et teen ka raseduse ajal endiselt aktiivselt trenni. “Vaata, et sa endale liiga ei tee,” kostub inimestelt, kes mu suurt kõhtu näevad ja minu tausta väga hästi ei tea. Tunnistan ausalt, et kõhubeebist teada saades olin ka ise kahtleval seisukohal – mida ma siis üldse teha tohin? Nii palju müüte on linna peal ringi liikumas. “Naised saunas rääkisid, et blablabla..”

Seepärast ei julgenud ka mina enne rasedusega arvele võtmist (kuni 8.nädalani) hüpata, joosta, kõrgema pulsiga treenida või saunas käia. Äkki teen tulevasele lapsele liiga või katkeb rasedus sootuks?
Ma pole arst, ega ämmaemand või mõni teadlane, aga nii palju, kui olen eelpool mainitud ameteid pidavatelt isikutelt teada saanud, siis kõige olulisem on kuulata oma keha. Täpselt nii nagu tavainimene peab sportides oma piire tunnetama, peab ka lapseootel naine oma keha kuulama. Kui tegu pole suurema riskiga rasedaga, siis ei ole mingit põhjust terve päev voodis lamada või mõningast higistamist peljata. Tegelikult on eelnevalt sportlikul inimesel lausa tugevalt soovituslik treenimist jätkata – see on hea nii lapsele kui emale.

Loomulikult on teatud spordialad, mida peaks vältima: näiteks pallimängud, kus kontakt võib füüsilisi vigastusi põhjustada. Ja mõningad harjutused, millest tuleks loobuda: näiteks peale esimest semestrit võiks selili lamades tehtavad harjutused välja vahetada. Aga seda tunnetad ka ise üsna hästi, mida ja kui palju su keha teha lubab. Soov jalkatrenni minna kadus minu puhul üsna kiiresti, kui teada sain, et beebit ootame. Lihtsalt ei taha haiget saada või kellegagi madistada enam. Selili lamada ma praeguseks enam lihtsalt ei saa – hingamine muutub raskeks ja olemine väga ebamugavaks.
Kindlasti ei tasu rasedusest teada saades ka järsku suurte koormustega treenima hakata – täpselt nagu tavaolukorras, tuleks alustada rahulikult ja vaikselt. Neile, kes varem sporti teinud pole, soovitatakse jalutada ja joogaga tegeleda.

large

Kui ämmaemandalt esimest korda uurisin, et kuidas siis spordiga jääb, muigas ta vaikselt ning ütles, et kuula oma keha, jätka sellega, mida teinud oled ja küll keha ütleb, kui koormust muutma peaks.
Esimesel trimestril olin üsna väsinud ning lasin kehal rohkem puhata. Nii oligi mõne päeva lõpuks kogunenud 3500 sammu, mis jäi päeva ainsaks aktiivsuseks. Teistel päevadel, kui energiat oli piisavalt, käisin nii HIIT treeninguid tegemas, kui pikematel jalutuskäikudel lumises metsas.

Alates teisest trimestrist oli mu enesetunne suurepärane ning tegin nädalas keskmiselt 3-5 trenni. Maksimaalne pulss küündis vahel 168l/min kanti, aga kuna enesetunne oli hea, siis jätkasin oma treeningutega: 2x nädalas 30 min cardio + 15min hiit crosstrainer’il ja 2x nädalas jõutreening hantlite ja keharaskusega (1 rahulik + 1 intervallidena). Nõnda toimetasin kuni teise trimestrilõpuni. Suurt kõhtu veel ees ei olnud ja ainus asi, mis aitas meeles pidada, et rase olen, olid korralised visiidid ämmaemanda juurde ja sõprade uudishimulikud küsimused. Ilus elu!

WOMAN-RUNNER-JOGGER-TYING-SHOE-e1471024132930

Nüüd, kui jooksmas on 29.nädal ja käimas 3. trimester, siis sõltub minu liikumine paljuski ühe neljajalgse tegelase päevakavast. Trenni jõuan enamasti ca 3-4x nädalas, seda varahommikutel, kui Nööp (meie Nova Scotia retriiver) alles magab. Teistel päevadel jalutan õhtul koeraga või teen terve päev õues tööd, mis tähendab, et 10 000 sammu tuleb kenasti täis. Trennide intensiivsus on veidi langenud, aga hantlid võtan ikka kätte ja 150-160 l/min pulssi näitab ka pulsikell endiselt. Jooksmas pole ma siiski enam käinud, tunnen, et olen kohmakas ja ei taha liigestele liiga teha: need +8kg, mis praeguseks kogunenud on, on väga tuntavad. Boonuseks on veel hiigelsuur kõht, mis kummardada ei lase, kopsudele surub ning ka magamise kohati üsna ebamugavaks teeb.

Natuke rohkem kui kaks kuud on veel jäänud. Plaanin ennast enesetunde järgi lõpuni välja liigutada. Usun, et aktiivne liikumine ja sport raseduse ajal aitavad kaasa kergemale sünnitusele (sest eks see ole üks omamoodi maraton) ning kiiremale taastumisele.
Postitan aeg-ajalt oma trenne ka Instagram’i, kel huvi, saab sealt rohkem infot!

Lisaks aktiivsele liikumisele on mul plaanis läbida hüpnosünnituse kursus, mis loodetavasti aitab kaasa positiivsele sünnituskogemusele! Kui aeg kätte jõuab, jagan kogemust ka teiega!

Kui kellelgi veel soovitusi, andke aga teada!

 

Autor: annikapajupuu

Biohacking - always trying new things to optimize my health

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.