Nädala trennid ja aktiivsus

Tihti kiputakse arvama, et teen palju trenni. Ilmselt on see kuvand tekkinud nii minu blogi kui muude sotsiaalmeedia postituste tagajärjel. Kuna aga spordiplika esindabki minu sportlikku külge ja minimaalselt kõike muud, siis ilmselt näib lugejale, et see moodustab suure osa minu elust. See on aga siiski ainult näiline. Või no eks “palju” on ka suhteline, oleneb kellega võrreldes. Tegelikult kulub suur osa minu ajast hetkel hoopis koolile ja tööle.

Fakt on aga see, et ma liigun palju. Õigemini panen ennast liikuma. Eelmise nädala statistika sammudes on siin:

Screenshot 2017-04-11 19.08.55

Kuidas need sammud siis tekivad? Öeldakse, et päevad pole vennad, aga praegu kipuvad minu omad siiski üsna sarnased olema. Võtame ette ühe hariliku tööpäeva:

6:10 Heliseb äratuskell, vean ennast voodist välja, pesen silmad ja hambad, panen riidesse ning täidan 0,6L veepudeli sooja veega.
6:38 Astun kodust välja, et rongijaama jalutada. Umbes 4000 sammu ja 30 minutit hiljem olen kohal. Hommikud on mõnusad karged, tihti kuulan mõnd raadiosaadet või audioraamatut. Jalutuskäik äratab keha mõnusalt üles ning paneb vere käima.
7:14 Väljub rong Tallinnasse. Sõit kestab 39 minutit, see aeg kulub enamasti õppimiseks.
7:53 Olen pealinnas. Aeg taas klapid kõrva panna ning käima läheb muusika või pooleli jäänud saade. Samm sammu järel tatsub jalg.
8:30 Mõned kümned minutid ja 4500 sammu hiljem olen kontoris. Võtan saapad jalast, panen villased sokid jalga, tõmban jope asemel pintsaku selga ning sukeldun töösse.
17:20 Vahetan villased sokid taas saabaste vastu ning sean sammud kooli poole. Saab jälle veidi kõndida, aga appi tuleb ka ühistransport. Kell kiirustab takka.
17:55 Kiire jalutuskäik ja 2000 sammu hiljem olen koolis. Väsimus hakkab peale tikkuma, aga pole parata, vaja on veel paar tundi keskenduda.
20:15-21:40 Olenevalt päevast lõpetan koolis. Tõmban garderoobis jope selga ja astun uksest välja pimedusse. Õhtu on jahe, järjekordne päev seljataga. Sean sammud kodu poole ning kui enne spordiuudiseid koju õnnestub jõuda, siis vahel juhtub, et lähen koos kaaslasega jooksma või teen kiire jõutrenni.
23:15 Vaatan kella, sammulugeja näitab 14 000 sammu. Pesen hambad puhtaks ja veerand tundi hiljem vajuvad silmad vaikselt kinni.

Ja järgmisel hommikul otsast peale.

Tähelepanelikumad lugejad võivad märgata, et jalutamist on mul päeva jooksul üsna palju. Ilma trennita koguneb õhtu lõpuks keskmisel 12 000-15 000 sammu. Kui jooksma ka veel satun, siis võin päevas julgelt 20 000 sammu piiri ületada. Jalutamine ongi minu  põhiline trenn, sellest on saanud minu harjumus ja seda paljuski tänu Fitbit Altale. Varem kasutasin palju ühistransporti, nüüd teen teadliku valiku hoopis jala minna. Võiksin hommikul ka kauem magada ja jalutamise asemel rongijaama või tööle autoga minna, aga tean, et sel juhul jääb minu päevane aktiivsus häbiväärselt väikseks. Keha ja vaim peavad tasakaalus olema, nii püsib tervis korras.

Nädalas koguneb mul samme keskmiselt 100 000-120 000. Mõne jaoks on see palju, mõne jaoks vähe, minu jaoks praeguses eluetapis täiesti piisav. Suve saabudes lõpeb ka kool, siis lisandub mu päevakavasse kindlasti ka mõni intensiivsem trenn ja jooga ning selle arvelt jääb kõndimist vähemaks, aga praegu pole jaksu.

Nädalapäevad trennides nägid välja sellised:

Screenshot 2017-04-11 18.57.11

Esmaspäeval tegime kaasaga pärast pikka töö ja koolipäeva kerge 7km jooksu.

Teisipäeval ja kolmapäeval olin 21:40ni koolis, trenni ei jõudnud, aga sai palju jala käidud ning päevane eesmärk 10 000 sammu edukalt täidetud.

Neljapäev oli kahe kohtumise vahel tunnike pausi ning jooksin kiiresti trenni, et lihased talveunest äratada ja kiire jõu-intervall treening teha. Jõutreening on hea vaheldus ning annab hoopis teistsuguse fiilingu.

Reedel tuhisesin taas ühest kohast teise ning õhtul koju jõudes hakkasin õppima. Trenni ei teinud.

Laupäev kulus suuresti õppimisele. Hommikul käisin jõusaalis kerelihaseid treenimas ning üle tüki aja tegin ka veidi joogat trenni lõppu. Keha oli nädalast väsinud ning jaksu polnud. Lõpetuseks rullisin ja venitasin pikalt, painduvus on võrreldes paari aasta taguse ajaga igatahes kõvasti paranenud.

Pühapäeval plaanisin suvilasse minna, aga kuna autot polnud, siis mõtlesin joosta. Mis see siis ära ei ole, 18 kilomeetrit? Kui ei jaksa, saan ju kõndida. Jooksu ajal selgus tõsiasi, et tee oli oodatust 4km pikem ehk 22km. Kui 17. kilomeetril oli jalg veel kerge ja tuju hea, siis 18.ndal kilomeetril, kui sain aru, et lõpp pole veel kaugeltki lähedal, läks järsku raskeks. Ma polnud selleks vaimselt valmistunud. Sel hetkel sai selgeks, et keha tõesti on palju rohkemaks võimaline, aga vaim on tihtipeale see, mis alla annab. Aeg 02:05 ja olin lõpuks kohal, väsimust ei olnudki. Kaevasin maad ja pesin kasvuhoone puhtaks, kokku 3h füüsilist tööd. Siis autoga tagasi koju ja peenraid korrastama, rohima, teine 2h tööd. Õhtuks olin omadega läbi. Tegime tule alla, kütsime sauna soojaks ning vihtlesime viimsegi jõuvaru 105-kraadises kuumuses välja. Vot see on pühapäev, minu moodi puhkepäev!

Nädala trennid kokku:

Screenshot 2017-04-11 18.55.13

Kas endiselt tundub, et ma teen palju trenni? Pühapäevane 22km on erandlik, enamasti teen nädalavahetusel küll ühe pikema trenni, aga tavaliselt jääb see 10-14km vahele, selline mõnus kulgemine looduses.
Päris ilma trennita ma enda elu ette ei kujutaks, see on oluline koostisosa hea tervise saladusest ning loodan veel ka hallide juuste lehvides mööda metsaradu sammuda ja noortele kandu näidata!

Autor: annikapajupuu

Biohacking - always trying new things to optimize my health

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.